Hrab obyčajný

Na jar v roku 2010 sa mi na obľúbenej lokalite podarilo vykopať zaujimavé yamadori. Budúci bonsaj bol zasadený na záhon do voľnej pôdy.

Jar 2011 - rastlina bola v dobrej kondícií, rany sa po hrubom reze z minulého roku začistili a letorasty sa nadrôtovali. Rastlina počas vegetácie intenzívne prirastala, rany sa rýchlo hojili.

Jeseň 2011

Jar 2012. Hrab som ostrihal na 2 až 3 púčiky, aby som podporil rozkonárenie budúcej koruny. V tejto fáze pestovania je to dôležitý úkon, ak by som to neurobil, koruna by síce narástla rýchlejšie, ale vetvenie by bolo len na obvodovej časti koruny. Neskôr by som len márne chcel dopestovať chýbajúce konáre. Najintenzívnejšie dreviny rastú na konci výhonu, čo prezrádzajú aj silné púčiky po opade listov. Keď sa silné puky na jar odstránia, podporí sa rast slabých pukov, vetvenie je jemnejšie, prirodzenejšie. Ak by sme silné puky ponechali, rastlina by už na začiatku sezóny rástla intenzívnejšie, letorasty sú hrubšie a nevetvia sa až tak ako by sme chceli. Tienenie listov zapričiňuje odumieranie slabych letorastov a rezervné puky nachádzajúce sa vo vnútri koruny nám slabnú.

Jeseň 2013. Vetvenie je dostatočne husté, budúcu sezónu ponecháme spodné konáre rásť viac, aby sme docielili rozšírenie koruny v spodnej časti. Koreňové nábehy nám pekne "dozrievajú", kmeň má výraznú svalovitosť, čo sa pri bonsajoch obzvlášť cení.

Na jeseň 2015 je bonsaj prvýkrát zasadený v bonsajovej miske.

Jar 2016. Koncové letorasty sa zakrátili na dva až tri púčiky, aby sa podporilo jemné vetvenie na konci koruny. Bonsaj je zasadený v malej miske, preto sa dĺžka letorastov automaticky skráti. Treba dávať pozor, aby sme nehnojili v čase rašenia a vyzrievania listov, mohli by nám narásť veľké listy. Ak sme sa o bonsaj minulú sezónu dostatočne starali, má v sebe dostatok zásobných látok. Ak predsa len pohnojíme a narastú nám veľké listy, túto situáciu môžeme riešiť defoliáciou po vyzretí nových púčikov.

August 2016, počas letných horúčav treba hraby chrániť pred priamym slnečným žiarením. Bonsaj premiestnime do tieňa alebo ho pritienime tieňovkou. Obzvlášť dohliadame na pravidelnú a výdatnú zálievku substrátu a koruny. Odstátou vodou môžeme bez obáv rosiť korunu stromu aj niekoľko krát denne. Ak nastanú dlhodobejšie dažde, je dobré preventívne počas sezóny hraby striekať fungicídnymi prípravkami.
Ponechané dlhé letorasty (ťažné výhony), slúžia na zhrubnutie slabých konárov. Budúcu sezónu budú odstránené a koruna bude kompaktná. Ťažné výhony majú ešte jednu funkciu - odoberajú energiu zapestovaným vetvám, ktoré už nechceme nechať intenzivne rásť. Vetvy sú preto prirodzenejšie a kompaktnejšie.

November 2016 - kým hrab zazimujem opatrne mu oberiem všetko lístie.

Odhalil sa nám prirodzený habitus bonsaja. Meria 71 cm. Korunu prestriháme až na jar.

Na kmeni sa nachádza výrazná svalovitosť.

Rašeliník na koreňových nábehoch podporuje vznik nových koreňov.

Pohľad na korunu z vrchu.

Koreňové nábehy sú lúčovito rozmmiestnené.

Kmeň sa kónicky zužuje.

Jazvy sa postupne zaceľujú.

August 2019 - aj počas neskorého leta má tento hrab krásne zelené olistenie, a to vďaka správnemu umiestneniu a kvalitnej zálievke. Hraby si vyžadujú v priebehu vrcholiaceho leta počas slnečných dní s vysokou teplotou chránené miesto v polotieni. Naopak v jarnom období počas rašenia listov a intenzívneho rastu letorastov je potrebné hraby umiestniť na slnečné stanovište. Samozrejmosťou je vyrovnaná zálievka s ohľadom na aktuálne počasie.

December 2019 - hrab prirodzene nezhadzuje suché listy na jeseň, ale až počas jarného pučania nových listov. Ak chceme hrab v zime prestrihnúť je potrebné suché listy obrať, aby sme dobre videli štruktúru konárov.